UA | RU
м. Київ, вул. Бойчука 1/2
пн-сб: 8:00 – 20:00
нд: 9:00 – 20:00

Бронхіт і його симптоми

Бронхіт - це запальне захворювання бронхів, яке зачіпає не тільки слизову оболонку, але і всю стінку бронха. В результаті цього порушується процес вироблення секрету, а також рухова активність війок і нормальний процес очищення бронхів. При такому захворюванні як бронхіт, симптоми зазвичай не відрізняються високою варіабельністю. Часто патологія може проявлятися тільки продуктивним кашлем.

У більшості випадків бронхіт не є ізольованим захворюванням, а частіше виникає як ускладнення перенесених інфекцій (наприклад, ГРВІ), або на тлі хронічних захворювань дихальних шляхів. Найчастіше причиною бронхіту стають віруси парагрипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальних вірус, рідше - бактерії. Даним захворюванням хворіють як діти, так і дорослі. Згідно зі статистичними даними щорічно бронхіт діагностують приблизно в 5% дорослого населення і в 15-50% дітей!

Бронхіт може бути гострим і хронічним. Залежно від локалізації розрізняють трахеобронхіт, бронхіти з ураженням бронхів середнього і дрібного калібру, бронхіоліти. Залежно від характеру ексудату розрізняють катаральний бронхіт, гнійний, катарально-гнійний і атрофічний бронхіт.

Далі в статті більш детально опишемо бронхіт і його симптоми у дітей і дорослих, а також ознайомимося з симптомами гострого і хронічного бронхіту.
Якщо Ви захворіли і потребуєте допомоги лікаря, ми пропонуємо пройти основні етапи укладання декларації з сімейним лікарем прямо зараз дистанційно, заповнивши форму заявки, і вже мати можливість отримати консультацію сімейного лікаря

Як проявляється бронхіт у дорослих і дітей

Бронхіт - як виявляється це захворювання? Форма захворювання, вид збудника, вік пацієнта, стан його імунної системи, наявність супутніх захворювань - основні фактори, що впливають на те, як проявляється бронхіт. Однак в клінічній картині можна виділити основні, найбільш типові для бронхіту симптоми.

До них відносять наступне:

  • Кашель - в перші 3-4 дні він сухий, або малопродуктивний, а потім переходить в продуктивний з періодичним відходженням значної кількості мокротиння.
  • Незначне підвищення температури тіла - зазвичай до субфебрильних цифр.
  • Симптоми інтоксикації - нездужання, загальна слабкість, головний біль, запаморочення, сонливість, втрата апетиту.
  • При ураженні дрібних бронхів розвивається задишка.

Бронхіт: симптоми захворювання у дорослих

Як проявляється бронхіт у дорослих? Бронхіт у дорослих зустрічається не так часто, виникає переважно у чоловіків до 40 років. Приблизно 90-95% всіх бронхітів мають вірусну етіологію. Однак, такі фактори, як професійні шкідливості, тривале куріння також можуть викликати бронхіт. Симптоми у дорослих повністю відповідають вище описаним.

На тлі ГРВІ, або рідше на тлі повного благополуччя, з'являється низький грудний кашель. Протягом декількох днів він сухий, але потім переходить у вологий (продуктивний). В процесі кашлю виділяється рясне кількість слизового мокротиння. Крім цього, характеризують бронхіт у дорослих симптоми, такі як загальне нездужання, слабкість, субфебрилітет (часто температура тіла може знаходитися в межах норми). Зазвичай симптоми інтоксикації проходять протягом декількох днів, а вологий кашель залишається ще протягом декількох тижнів.

Поява задишки може свідчити про поразку дрібних бронхів, а підвищення температури тіла - про приєднання бактеріальної флори.

Які симптоми бронхіту у дитини

Як проявляється бронхіт у дітей? При діагнозі бронхіт у дітей симптоми, в основному, такі ж, як і у дорослих. Перший і основний симптом - кашель. Це низький, грудний кашель з погано відокремлюємо мокротиння, або зовсім без неї. На відміну від дорослих, кашель у дитини може залишатися сухим протягом усього захворювання. Справа в тому, що мокрота у дітей більш в'язка, а дихальна мускулатура більш слабка, в зв'язку з чим процес відхаркування ускладнений. Саме тому і важче лікувати дитячий бронхіт.

Симптоми також включають незначне підвищення температури тіла, загальна слабкість нездужання, зниження апетиту, погіршення загального стану. Що стосується немовлят, дозволять запідозрити бронхіт у дитини симптоми такі, як дратівливість, примхливість, млявість.

Симптоми гострої форми захворювання

Як згадувалося вище, розрізняють хронічний і гострий бронхіт. Симптоми у дітей і дорослих при гострій формі практично подібні. Відмінність лише в характері кашлю - у дітей він переважно сухий, або малопродуктивний, а у дорослих протягом декількох днів сухий кашель переходить у вологий. Також характерні для діагнозу гострий бронхіт симптоми такі, як субфебрильна температура тіла, загальна слабкість, нездужання, сонливість. При захворюванні гострий бронхіт симптоми у дорослих зазвичай менш виражені, ніж у дітей і швидше регресують.

У більшості випадків при діагнозі бронхіт гострий симптоми інтоксикації проходять вже через кілька днів, залишається тільки кашель, який може тривати кілька тижнів. Поява задишки, підвищення температури тіла, або наявність гнійної мокроти може свідчити про ускладнення!

Симптоми хронічного бронхіту

Як розпізнати хронічний бронхіт? Симптоми при хронічному перебігу то стихають, то загострюються. Говорити про хронічному бронхіті прийнято тоді, коли протягом року спостерігається 3-4 загострення і більше, тривалістю близько місяця. Що триває протягом декількох місяців малопродуктивний кашель - основний симптом, що характеризує бронхіт хронічний. Симптоми посилюються в сиру, холодну погоду. Кашель більше виражений в ранкові години.
При діагнозі хронічний бронхіт симптоми інтоксикації, такі як підвищення температури тіла, загальна слабкість, нездужання зазвичай відсутні і можуть з'являтися лише в період загострення. Згодом кашель стає непродуктивним, пріступообразним, розвивається задишка і хронічний бронхіт переходить в ХОЗЛ.

Якщо у Вас з'явився кашель, в будь-якому випадку потрібно звернути на нього увагу, і звернутися до фахівця за консультацією. Але навіть якщо Ви звикли приходити в аптеку, і просто купувати ліки від кашлю, з Фармаклінік у Вас з'явилася можливість зробити цей процес більш правильним. Сімейний лікар «Фармаклінік» знаходиться в одному приміщенні з нашої аптекою, тому він може швидко і без черги провести огляд, і підібрати Вам правильні препарати від кашлю.

Якщо Ви захворіли і потребуєте допомоги лікаря, ми пропонуємо пройти основні етапи укладання декларації з сімейним лікарем прямо зараз дистанційно, заповнивши форму заявки, і вже мати можливість отримати консультацію сімейного лікаря
Схожі статті
Підпишіться в зручному мессенджері
Контакти
01103, м. Київ, вул. Бойчука 1/2

Телефон:
+38 (044) 501-45-80


Email: pharmaclinic.ua@gmail.com

Графік роботи:
пн-сб: 8:00 – 20:30
нд: 9:00 – 20:00
Підписатися
Ліцензія на медичну практику згідно рішення #510 від 02.06.2016
Ліцензія на роздрібну торгівлю медикаментами та товарами медичного призначення Серія АВ #578826 від 19.07.2011
Розробка: Medmarketing