UA | RU
м. Київ, вул. Бойчука 1/2
пн-сб: 8:00 – 20:00
нд: 9:00 – 20:00

Лікування ГРЗ у дітей

ГРЗ у дітей - одна з найбільш частих патологій. У нормі дитина до 5 років приблизно 6 раз на рік хворіє на застуду, а після 5 - не більше 4 разів. З віком і формуванням імунної системи захворюваність на ГРЗ знижується. Крім віку і індивідуальних особливостей дитини, значення мають і інші фактори. Так, ризик зараження ГРЗ вищий в період з вересня по квітень, при цьому, пік захворюваності приходить на лютий-березень.

Найбільш частою причиною ГРЗ є віруси, а саме віруси парагрипу, респіраторно-синцитіальних вірус, риновіруси, аденовірус, коронавіруси. У рідкісних випадках захворювання має бактеріальну, грибкову етіологію, або викликається найпростішими.

Лікування ОРЗ у дітей залежить від етіології, тяжкості перебігу захворювання, і, в основному, проводиться симптоматично. Дуже важливо почати терапію своєчасно, так як у дітей - особливо з обтяженим анамнезом - існує високий ризик розвитку ускладнень.

Далі в статті розповімо більш детально, якими симптомами проявляється респіраторна інфекція, як і чим проводиться лікування ГРЗ у дітей, а також з'ясуємо, чому не можна займатися самолікуванням і в чому полягає профілактика ГРЗ.
Якщо у Вас захворіла дитина і потрібна допомога лікаря, ми пропонуємо пройти основні етапи укладання декларації з сімейним лікарем прямо зараз дистанційно, заповнивши форму заявки, і вже мати можливість отримати консультацію сімейного лікаря

Симптоми ГРЗ у дітей

Як проявляється ГРЗ? Симптоми у дитини можуть бути самими різними - все залежить від збудника, тяжкості захворювання, індивідуальних особливостей пацієнта. Однак можна виділити найтиповіші ознаки ГРЗ у дітей.

До них належить наступне:

  • Катаральні симптоми ГРЗ у дітей, тобто нежить, сльозотеча, біль в горлі, - вони є початковими і переважають в клінічній картині на протязі всього захворювання.
  • Підвищення температури тіла, частіше в межах субфебрильних цифр.
  • Симптоми інтоксикації - загальна слабкість, нездужання, головний біль, зниження апетиту також виражені при ГРЗ.
  • Симптоми у дітей в більшості випадків включають кашель - зазвичай він приєднується через кілька днів після початку захворювання, за характером спершу сухий, або малопродуктивний, а потім переходить у вологий, продуктивний кашель.

Ознаки ГРЗ у дітей можуть також включати кон'юнктивіт, біль в животі, нудоту, блювоту, діарею, різного характеру висипання на шкірі, носові кровотечі.

Залежно від рівня ураження дихальних шляхів розрізняють такі форми ГРЗ у дітей, як риніт, тонзиліт, назофарингіт, фарингіт, ларингіт, бронхіт, бронхіоліт. У більшості випадків в клінічній картині можна простежити чітку динаміку розвитку ГРЗ від риніту до бронхіту, або принаймні, до ларингіту, що свідчить про опускання інфекції в нижні дихальні шляхи.

Однак нерідко в результаті ОРЗ уражаються й інші структури, що веде до розвитку ускладнень.

Чому важливо не пропустити початок ГРЗ у дитини

Чому важливо лікувати ГРЗ у дитини? Якщо мова йде про немовлят, то слід пам'ятати, що у них переважає носове дихання - дихати ротом вони не вміють! А, як правило, кожне ГРЗ супроводжується нежиттю, який ускладнює носове дихання. Це одна з причин, чому слід лікувати ГРЗ у дитини!

Крім цього, у дітей, особливо з обтяженим анамнезом, існує високий ризик розвитку ускладнень - пневмонії, отитів, менінгітів, запалення навколоносових пазух і навіть поразок серця. Вони не тільки затягують процес лікування, а й нерідко можуть привести до летального результату.

Як і чим лікувати ГРЗ у дитини

Перш, ніж лікувати ГРЗ у дитини, слід обов'язково проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем. Він проведе огляд, зробить необхідні лабораторні дослідження і порадить, як лікувати ГРЗ.

У дітей до вибору терапії слід підходити дуже обережно і не зловживати медикаментозними препаратами!
Найбільш дієві способи, як лікувати ГРЗ у дітей, такі:

  • Забезпечте дитині постільний режим.
  • Забезпечити дитині рясне тепле питво.
  • Регулярно провітрювати приміщення.
  • Обмежити контакти дитини з іншими, потенційно хворими дітьми.
  • При підвищенні температури тіла вище 38,5 ° С показані жарознижуючі засоби.
  • Промивання носа фізіологічним розчином.
  • Можуть застосовуватися рослинні препарати для підвищення імунітету, вітамінна мінеральні комплекси.

Антибіотики при неускладненому ГРЗ протипоказані! Застосування противірусних препаратів також не має доказової бази!

Чому не варто займатися самолікуванням при ГРЗ у дітей

При ГРЗ у дітей лікування повинно проводитися тільки за рекомендаціями сімейного лікаря!
Часто самостійне при ГРЗ лікування у дітей може тільки нашкодити і привести до небажаних наслідків. Багато батьків є прихильниками народної медицини і при ГРЗ вдаються до гірчичники, банки - це може привести до опіків, пошкодження кровоносних судин.

Інші батьки, навпаки, затяті прихильники усіляких медикаментозних засобів. При ГРЗ у дітей лікування вони нерідко проводять интерферонами і іншими імуномодуляторами, ефективність яких при респіраторної інфекції не доведена. Слід мати на увазі, що будь-яке втручання в роботу імунної системи вкрай небезпечно і може мати невідомі наслідки.

Що стосується антибіотиків, при відсутності ускладнень, вони протипоказані при ГРЗ, однак, так часто застосовуються батьками. Необгрунтована антибіотикотерапія може призвести до таких небажаних наслідків, як дисбактеріоз кишечника, розлади шлунково-кишкового тракту, кандидоз, ураження печінки та нирок, алергічні реакції, гематологічні порушення.

Профілактика ГРЗ у дітей

Важливу роль має профілактика ГРЗ у дітей. Вона дозволяє не так запобігти розвитку захворювання, як пом'якшити його перебіг і уникнути ускладнень.

Профілактика ГРЗ у дітей включає наступне:

  • Зміцнення імунітету - вживання вітамінізованої їжі і напоїв, прийом вітамінно-мінеральних комплексів, рослинних препаратів, заняття спортом, регулярні прогулянки на свіжому повітрі.
  • Дотримання правил гігієни, окремо, регулярне миття рук.
  • Специфічна профілактика - вакцинація. Проводиться приблизно раз на півроку, перед початком епідемії.
  • В період епідемії слід обмежити контакти з хворими людьми, уникати відвідування людних місць.
  • Використання засобів індивідуального захисту (маски) при спілкуванні з інфікованими людьми.

Якщо у Вас захворіла дитина і потрібна допомога лікаря, ми пропонуємо пройти основні етапи укладання декларації з сімейним лікарем прямо зараз дистанційно, заповнивши форму заявки, і вже мати можливість отримати консультацію сімейного лікаря
Схожі статті
Підпишіться в зручному мессенджері
Контакти
01103, м. Київ, вул. Бойчука 1/2

Телефон:
+38 (044) 501-45-80


Email: pharmaclinic.ua@gmail.com

Графік роботи:
пн-сб: 8:00 – 20:30
нд: 9:00 – 20:00
Підписатися
Ліцензія на медичну практику згідно рішення #510 від 02.06.2016
Ліцензія на роздрібну торгівлю медикаментами та товарами медичного призначення Серія АВ #578826 від 19.07.2011
Розробка: Medmarketing